Kutya és macska tipológia, ahogy ők mutatták meg

március 15, 2023

Cicaszülő lettem. Sok alkalmam van megfigyelni a személyiségüket, hogyan viselkednek, reagálnak, működnek bizonyos helyzetekben.

A lemma coach képzésem része volta kutya-macska tipológia, mely Michael Grinder nevéhez fűződik, aki az emberek viselkedését megfigyelve vette észre ezt a fajta párhuzamot.

„A macskák általában „hiteles” személyiséggel rendelkeznek – tekintélyt parancsoló viselkedés, lapos, a végén lefelé ívelő hangszín, nyugodt és mozdulatlan testbeszéd -, és hajlamosak azonnali figyelmet követelni. A kutyáknak „megközelíthetőbb” stílusuk van – barátságosabb a viselkedésük, többet mosolyognak és bólogatnak, beszéd közben nyitott tenyeret használnak, és a hangszínük dallamos és a végén felfelé ívelő.” /michaelgrinder.com/

Nos, nézzük, mi történt nálam, ami ezt a tipológiát az eszembe juttatta. Két-három hétig gondoskodtam egy anya kutyáról, ameddig meg nem találtuk a kölykeit (8), és egy helyi menhelyre kerültek. (Friss hír, a kölykök után, ma Milagros is otthonra talált,) A fedett teraszon szeretett pihenni, amikor nem az anyai teendőit látta el. Hiába fedett a terasz, körben nyitott, gyorsan koszolódott, így a takarítás akkor is időszerű volt, amikor ő itt volt. Amikor elkezdtem a seprést, nem szóltam neki, gondoltam, ha odaérek, akkor majd kitaláljuk, hogy legyen, de ő megelőzve ezt magától felkelt, lement a teraszról, majd arrébb lefeküdt, és folytatta a pihenést.

Ő Milagros, a szóbanforgó eb.

Amikor valamelyik cicám épp a teraszon pihengetett, vagy a seprűt figyelte, – mert szőrős és mozog – vagy fel sem emelve a fejét szunyókált tovább, mintegy kizárva a zavaró tényezőket (engem, a seprút, stb…) Amikor odaértem, szépen hagyták, hogy körbesöpörjem őket, de ez sem motiválta őket, hogy arrébb menjenek. Hagyták, hogy nyugodtan sepregessek körülöttük, és egyáltalán nem zavartatták magukat, a legkevésbé sem tulajdonítottak jelentőséget annak, hogy esetleg útban vannak.

Ők pedig a cicáim többsége a 3 saját és 2 ideiglenesen nálam lakóból.

Ez a fajta párhuzam a kutya – macska tipológiával, akkor jutott eszembe, amikor mindkét felet egyidőben tudtam megfigyelni. Nagy különbség a hozzáállásban. ?

Alapvetően nincs olyan, hogy valaki csak ilyen vagy olyan. Lehet valaki vezetőként inkább macska típus, de otthon, a családjában, a szeretteivel a kutya viselkedésmód jellemző rá inkább. Persze van olyan, hogy valaki nagy vonalakban az egyik típust képviseli. Fontos, hogy egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál. Mindkét típusnak meg vannak az előnyei. Mindössze jó, ha tudjuk, ez is egy lehetőség, amit ki tudunk használni bizonyos életterületeken, szituációkban, amelyekben szükségünk van rá. Emellett azért is hasznos megfigyelni önmagunkat, és környezetünket ezen tipológia szerint, mert ha életünk bizonyos területein diszharmóniát tapasztalunk, akkor lehet ez a hátterében.

Fejlesztő coachként támogatom egyéni folyamatodat, amikor ezzel szeretnél foglalkozni: ránézünk a kívánt életterületre, ott mi jellemző rád, beazonosítjuk, hogy kutyaként vagy macskaként vagy jelen inkább, kitaláljuk, melyik, illetve milyen kombináció lesz az ideális, megerősítjük azon tulajdonságaidat, amivel az általad meghatározott helyzetben másképp akarsz viselkedni, ránézhetünk, azokra a hiedelmekre, melyek a régi viselkedésmódodhoz kapcsolódnak, és helyzetgyakorlatokkal megerősítjük az új viselkedésformáidat, amennyiben szeretnéd.

További információ és Időpont egyeztetés online konzultációra: eross.panna@gmail.com

Minden díjazásomból helyi gyermekotthont és állatmenhelyet támogatok, cica nevelőszülő is vagyok.

Erőss Anna Lemma és teamcoach, csoport faciltátor

2023-03.15.

Írj hozzászólást

Az email címed nem lesz látható. A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

You may be interested in